Syndrom vyhoření - kat nebo učitel

01.05.2022

Syndrom vyhoření se týká nejen mužů, ale i žen. Se stupňujícími se požadavky společnosti na muže i ženy dochází ke zvyšujícímu se tlaku obstát v rolích, které jsme přijali za své, ale které v současné době přestávají fungovat. Syndrom vyhoření vede ke ztrátě pocitu zodpovědnosti a ke ztrátě radosti v životě. Projevuje se únavou, apatií, někdy agresivitou.

5 fází syndromu vyhoření

1. nadšení - pracuji s nadšením, do práce se těším

2. stagnace - začínám slevovat ze svých požadavků, vyhýbám se klientům, fáze je doprovázená stresem z vysokých nároků, kterým nejsem schopen dostát

3. frustrace - je charakterizována velkým zklamáním ze svého povolání

4. apatie - vyhýbám se kontaktu se svými klienty, vykonávám jen to nejnutnější

5. syndrom vyhoření - vyskytuje se zde negativní postoj vůči sobě samému, ztráta smyslu práce, prokrastinace- chorobné odkládání splnění požadavků, ztráta pocitu zodpovědnosti a radosti ze života, velká únava a vyčerpanost.

Bohužel v počátečních fází syndromu vyhoření, nejsme schopni poznat, že už máme problém. Se vzrůstajícím stresem se začínají objevovat i psychosomatické příznaky na těle jako napětí ve svalech, bolest zad, hlavy, kožní onemocnění, nechutenství , časté probuzení v noci, únava a vyčerpání. V případě neřešení problémů, můžeme bohužel onemocnět i vážnou chorobou.

Většina lidí si nastavuje cíle a odměny, ale už je nikdo neučí, jak poznat sám sebe a svou cestu. Ale jen díky tomu můžeme dělat věci, které nás dostávají do stavu flow, jde o stav kdy maximálně využíváte svoje schopnosti. Máte lepší výkon, nahoru jde vaše kreativita. Ve flow nevnímáte čas ani stres, hrozně vás to baví a využíváte k tomu svůj talent. Pomocí astrologie a technik můžeme spolu objevit Vaše talenty, které byste měli dále rozvíjet. Astrologie může být pro Vás jen začátek sebepoznání, ale určitě velmi dobrý začátek. Nic v životě není zadarmo, další kroky musí udělat každý sám za sebe.

Z vašeho horoskopu narození lze stanovit úroveň a typ energie, kterou disponujete. Je nízká nebo vysoká ? Je stabilní nebo kolísavá ? Do jaké oblasti směřuji svoji energii ? Používám ji konstruktivně nebo destruktivně ? Jsem nastaven na vyšší pracovní tempo ? Pokud znám odpovědi na výše uvedené otázky, mohu se chránit před totálním vyčerpáním a třeba i vyhořením.